Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Aarhus
Specialeuddannelsen i Århus
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Fase 3 Supervision
Forskningstræning
Start
Aarhus
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold Nord24
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 47 - 2019
onsdag
20-11-19
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Introduktion og læge identitet
Frede Olesen
,
Rasmus Aksel Nørøxe
torsdag
21-11-19
9:00-11:45
Byg 1150-016, AU
Øjensygdomme
Toke Bek
,
12:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Øre-, næse- og halssygdomme
Jonas Peter Holm
,
Rasmus Aksel Nørøxe
Uge 48 - 2019
tirsdag
26-11-19
9:00-11:00
Byg. 1150-016, AU
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Dorthe Ejsing Sørensen
,
11:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Anna V. Lunde
,
Dorthe Ejsing Sørensen
Uge 49 - 2019
onsdag
04-12-19
9:00-15:00
Nørrebrogade 44, Byg. 1z, 8000 Aarhus C
Bevægeapparatet
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
,
Morten Storgaard Rask
torsdag
05-12-19
9:00-15:00
Nørrebrogade 44, Byg. 1z, 8000 Aarhus C
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
,
Mikkel Gjesing Callsen
,
Morten Storgaard Rask
fredag
06-12-19
9:00-11:45
'Byg 1150-016, AU
Svangreomsorg
Lone Storgaard
Maria Boas
12:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Sexologi
Astrid Højgaard
Uge 05 - 2020
torsdag
30-01-20
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Dermatologi (hudsygdomme)
Karen Bang
,
Tomas Holm
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Allergiske lidelser og astma
Runa Hyldgaard Poulsen
,
Tomas Holm
fredag
31-01-20
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Jette Dam-Hansen
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samfunds- og arbejdsmedicin
Sorosh Taba
,
Gitte Laue Petersen
Uge 12 - 2020
mandag
16-03-20
9:00-15:00
AFLYST PGA CORONA
Supervision
Mads Christiansen
,
Lene Skovmose
,
Birgitte Høyer-Carstensen
Uge 34 - 2020
fredag
21-08-20
9:00-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Bo Christensen
,
Jonas Halfdan Ry Hessler
,
Signe Gjedde Brøndt
Uge 41 - 2020
mandag
05-10-20
9:00-11:45
Studenterhusfonden, RM stuen, Fredrik Nielsens Vej 4, 8000 Aarhus C.
Rejseprofylakse
Carsten Schade Larsen
,
12:15-15:00
Studenterhusfonden, RM stuen, Fredrik Nielsens Vej 4, 8000 Aarhus C.
Screening
Frede Olesen
,
Berit Andersen
Uge 02 - 2021
torsdag
14-01-21
9:00-11:45
ZOOM UNDERVISNING
Misbrug
Jens Vilstrup Tomsen
12:15-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Etik
Jon Eik Zwisler
Uge 38 - 2021
mandag
20-09-21
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Urinvejslidelser
Frank Schmidt
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Rationel medicinering
Peter Stokvad
,
Jakob Nørgaard Henriksen
Uge 36 - 2022
tirsdag
06-09-22
9:00-15:00
flyttet fra 14.1 - AU, bygning 1150, Ole Worms Allé 2, 8000 Aarhus C
Gynækologi i almen praksis
Charlotte Møller
Uge 37 - 2022
mandag
12-09-22
8:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Etniske grupper
Ea Bøhm Jepsen
Michael Schriver
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Lægevagt
Søren Svenningsen
Uge 44 - 2022
fredag
04-11-22
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C.
Supervision
Kasper Poulsen
,
Birgitte Høyer-Carstensen
,
Søren Guldager
Uge 20 - 2023
mandag
15-05-23
9:00-11:45
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Peter Vestergaard Rasmussen
,
Cathrine Dyrskov
12:15-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Børn og unge psykiatri, det truede barn
Cathrine Dyrskov
,
Susanne Møller
tirsdag
16-05-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Børn i praksis, herunder neurologi
Flemming E. Vejlgård
,
Jesper V. Bjerre
Uge 21 - 2023
tirsdag
23-05-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Palliation og den terminale patient
Anna Weibull
,
Trine Brogaard
Uge 23 - 2023
fredag
09-06-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
Rikke Pilegaard Hansen
,
Peter Hjertholm
Uge 38 - 2023
mandag
18-09-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Tab, traumer og samspilsproblemer
Mai-Britt Guldin
Uge 43 - 2023
torsdag
26-10-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Kommunikation og funktionelle tilstande
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Riitta Helena Thrane
,
Line Nørregård Pedersen
fredag
27-10-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Riitta Helena Thrane
,
Line Nørregård Pedersen
Uge 45 - 2023
mandag
06-11-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Psykiatri i almen praksis
Kristine Ravn
,
Kaj Sparle
torsdag
09-11-23
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Praksiskøb
Bruno Melgaard Jensen
,
Mette Neve
,
Troels Løvschall
,
Anders Brøndt
Uge 48 - 2023
fredag
01-12-23
8:30-14:30
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Kommunikation, opfølgning
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Riitta Helena Thrane
,
Line Nørregård Pedersen
Uge 04 - 2024
fredag
26-01-24
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Lægelig udvikling
Kasper Poulsen
,
Kirstine Iversen
Uge 06 - 2024
mandag
05-02-24
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Den gamle patient, inkl. medicinering
Anne Søndergaard
,
Mikkel Erik Juul Jensen
tirsdag
06-02-24
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Kronikere og multisygdom i almen praksis
Jette Kolding
,
Anders Prior
Uge 09 - 2024
torsdag
29-02-24
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Praksisledelse
Anders Vestergaard Rasmussen
Uge 11 - 2024
mandag
11-03-24
8:30-14:30
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
Karsten Rejkjær Svendsen
,
Jette Dam-Hansen
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign