Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Aarhus
Specialeuddannelsen i Århus
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Fase 3 Supervision
Forskningstræning
Start
Aarhus
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold Nord13
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 09 - 2017
onsdag
01-03-17
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Introduktion og læge identitet
Marianne Thastum Vedsted
,
Frede Olesen
torsdag
02-03-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Øjensygdomme
Toke Bek
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Øre-, næse- og halssygdomme
Jonas Peter Holm
,
Rasmus Aksel Nørøxe
Uge 11 - 2017
mandag
13-03-17
9:00-11:00
Byg. 1150-016, AU
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Jacob Laurberg
,
11:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Jens Rubak
,
Per Kallestrup
,
Lene Jensen
tirsdag
14-03-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Svangreomsorg
Lone Storgaard
Maria Boas
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Sexologi
Astrid Højgaard
Uge 12 - 2017
mandag
20-03-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Jette Dam-Hansen
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samfunds- og arbejdsmedicin
Sorosh Taba
,
Gitte Laue Petersen
Uge 13 - 2017
mandag
27-03-17
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
tirsdag
28-03-17
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
,
Mikkel Gjesing Callsen
Uge 17 - 2017
fredag
28-04-17
9:00-11:45
Byg. 1170-248, AU
Dermatologi (hudsygdomme)
Karen Bang
,
Thomas Hjertholm
12:15-15:00
Byg. 1170-248, AU
Allergiske lidelser og astma
Runa Hyldgaard Poulsen
,
Thomas Hjertholm
Uge 21 - 2017
onsdag
24-05-17
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Supervision af konsultation
Marianne Thastum Vedsted
,
Mads Christiansen
,
Lene Skovmose
Uge 25 - 2017
tirsdag
20-06-17
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Bo Christensen
,
Signe Gjedde Brøndt
Uge 50 - 2017
onsdag
13-12-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Rejseprofylakse
Mads R. Buhl
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Screening
Frede Olesen
,
Berit Andersen
Uge 15 - 2018
torsdag
12-04-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Misbrug
Jens Vilstrup Tomsen
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Etik
Peter Rossel
Uge 43 - 2018
tirsdag
23-10-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Urinvejslidelser
Asger Lau Dalmose
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Rationel medicinering
Birgitte Klindt Poulsen
,
Peter Stokvad
Uge 25 - 2019
onsdag
19-06-19
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Gynækologi i almen praksis
Ditte Trolle
,
Anna V. Lunde
Uge 40 - 2019
onsdag
02-10-19
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Etniske grupper
Birthe Valbjørn
Ea Bøhm Jepsen
12:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Lægevagt
Søren Svenningsen
onsdag
30-09-20
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Børn i praksis, herunder neurologi
Flemming E. Vejlgård
,
Jesper V. Bjerre
torsdag
01-10-20
8:30-11:45
ÆNDRET TIL ZOOM UNDERVISNING
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Peter Vestergaard Rasmussen
Cathrine Dyrskov
12:15-15:30
ÆNDRET TIL ZOOM UNDERVISNING
Børn og unge psykiatri, det truede barn
Cathrine Dyrskov
Uge 51 - 2020
mandag
14-12-20
9:00-15:00
ZOOM undervisning - mødeindkaldelse er sendt
Palliation og den terminale patient
Anna Weibull
,
Trine Brogaard
tirsdag
15-12-20
9:00-15:00
ZOOM undervisning - mødeindkaldelse er sendt
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
Rikke Pilegaard Hansen
,
Peter Hjertholm
Uge 04 - 2021
mandag
25-01-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Psykiatri i almen praksis
Charlotte Freund
,
Kristine Ravn
,
Kaj Sparle
fredag
29-01-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Tab, traumer og samspilsproblemer
Mai-Britt Guldin
Uge 05 - 2021
mandag
01-02-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Kommunikation og funktionelle tilstande
Andreas Schröder
,
Carsten Krogh Jørgensen
,
Martin Munk
,
Line Kirkeby
tirsdag
02-02-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
Andreas Schröder
,
Carsten Krogh Jørgensen
,
Martin Munk
,
Line Kirkeby
Uge 10 - 2021
mandag
08-03-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Praksiskøb
Bruno Melgaard Jensen
,
Mette Neve
,
Troels Løvschall
,
Anders Brøndt
tirsdag
09-03-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Den gamle patient, inkl. medicinering
Anne Søndergaard
,
Mikkel Erik Juul Jensen
Uge 11 - 2021
tirsdag
16-03-21
9:00-15:00
ZOOM Undervisning
Kommunikation, opfølgning
Andreas Schröder
,
Carsten Krogh Jørgensen
,
Martin Munk
,
Line Kirkeby
Uge 18 - 2021
fredag
07-05-21
9:00-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Kronikere og multisygdom i almen praksis
Jette Kolding
,
Anders Prior
Uge 21 - 2021
tirsdag
25-05-21
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, kælderen, 8000 Aarhus C.
Praksisledelse
Anders Vestergaard Rasmussen
onsdag
26-05-21
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, kælderen, 8000 Aarhus C.
Lægelig udvikling
Kasper Poulsen
Uge 23 - 2021
mandag
07-06-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
Jette Dam-Hansen
,
Anna Mette Nathan
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign