Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Aarhus
Specialeuddannelsen i Århus
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Fase 3 Supervision
Forskningstræning
Start
Aarhus
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold Nord16
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 48 - 2017
onsdag
29-11-17
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Introduktion og læge identitet
Marianne Thastum Vedsted
,
Frede Olesen
torsdag
30-11-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Øjensygdomme
Toke Bek
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Øre-, næse- og halssygdomme
Jonas Peter Holm
,
Rasmus Aksel Nørøxe
Uge 49 - 2017
mandag
04-12-17
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
tirsdag
05-12-17
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
,
Mikkel Gjesing Callsen
Uge 50 - 2017
mandag
11-12-17
9:00-11:00
Byg. 1150-016, AU
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Jacob Laurberg
,
11:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Jens Rubak
,
Birgitte Holm Andersen
tirsdag
12-12-17
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Svangreomsorg
Lone Storgaard
Maria Boas
12:15-15:00
byg. 1150-016, AU
Sexologi
Astrid Højgaard
Uge 04 - 2018
mandag
22-01-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Jette Dam-Hansen
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samfunds- og arbejdsmedicin
Sorosh Taba
,
Gitte Laue Petersen
tirsdag
23-01-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Dermatologi (hudsygdomme)
Karen Bang
,
Thomas Hjertholm
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Allergiske lidelser og astma
Runa Hyldgaard Poulsen
,
Thomas Hjertholm
Uge 11 - 2018
onsdag
14-03-18
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Supervision af konsultation
Marianne Thastum Vedsted
,
Mads Christiansen
,
Lene Skovmose
torsdag
15-03-18
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Bo Christensen
,
Jonas Halfdan Ry Hessler
,
Signe Gjedde Brøndt
Uge 35 - 2018
torsdag
30-08-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Rejseprofylakse
Mads R. Buhl
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Screening
Frede Olesen
,
Berit Andersen
Uge 09 - 2019
torsdag
28-02-19
9:00-11:45
Byg 1150-016, AU
Misbrug
Jens Vilstrup Tomsen
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Etik
Peter Rossel
Uge 34 - 2019
fredag
23-08-19
9:00-11:45
Byg 1150-016, AU
Urinvejslidelser
Frank Schmidt
,
12:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Rationel medicinering
Lars Peter Nielsen
,
Peter Stokvad
Uge 06 - 2020
onsdag
05-02-20
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Gynækologi i almen praksis
Charlotte Møller
,
Malene Johansson Bechtold
Uge 37 - 2020
mandag
07-09-20
9:00-11:45
Flyttet til Nørrebrogade 44, Bygning 1 Z
Etniske grupper
Birthe Valbjørn
Ea Bøhm Jepsen
12:15-15:00
Flyttet til Nørrebrogade 44, Bygning 1 Z
Lægevagt
Søren Svenningsen
Uge 18 - 2021
tirsdag
04-05-21
9:00-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Palliation og den terminale patient
Anna Weibull
,
Trine Brogaard
Uge 19 - 2021
onsdag
12-05-21
9:00-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
Rikke Pilegaard Hansen
,
Peter Hjertholm
Uge 21 - 2021
torsdag
27-05-21
9:00-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, kælderen, 8000 Aarhus C.
Børn i praksis, herunder neurologi
Flemming E. Vejlgård
,
Jesper V. Bjerre
fredag
28-05-21
9:00-11:45
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, kælderen, 8000 Aarhus C.
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Peter Vestergaard Rasmussen
,
Cathrine Dyrskov
12:15-15:00
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, kælderen, 8000 Aarhus C.
Børn og unge psykiatri, det truede barn
Hanne Vilstrup
,
Cathrine Dyrskov
Uge 40 - 2021
mandag
04-10-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Psykiatri i almen praksis
Charlotte Freund
,
Kristine Ravn
,
Kaj Sparle
Uge 44 - 2021
fredag
05-11-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Tab, traumer og samspilsproblemer
Mai-Britt Guldin
Uge 48 - 2021
mandag
29-11-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kommunikation og funktionelle tilstande
Carsten Krogh Jørgensen
,
Annette Engsig
,
Birgit Egedal Bennedsen
tirsdag
30-11-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
Carsten Krogh Jørgensen
,
Annette Engsig
,
Birgit Egedal Bennedsen
Uge 49 - 2021
mandag
06-12-21
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Praksiskøb
Bruno Melgaard Jensen
,
Mette Neve
,
Troels Løvschall
,
Anders Brøndt
Uge 02 - 2022
onsdag
12-01-22
9:00-15:00
zoom
Kommunikation, opfølgning
Carsten Krogh Jørgensen
,
Annette Engsig
Uge 04 - 2022
torsdag
27-01-22
9:00-15:00
zoom
Kronikere og multisygdom i almen praksis
Jette Kolding
,
Anders Prior
fredag
28-01-22
9:00-15:00
zoom
Den gamle patient, inkl. medicinering
Anne Søndergaard
,
Mikkel Erik Juul Jensen
Uge 10 - 2022
torsdag
10-03-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Praksisledelse
Anders Vestergaard Rasmussen
Uge 14 - 2022
mandag
04-04-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
Jette Dam-Hansen
onsdag
06-04-22
9:00-15:00
Flyttet fra den 21. januar 2022
Lægelig udvikling
Kasper Poulsen
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign