Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Aarhus
Specialeuddannelsen i Århus
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Fase 3 Supervision
Forskningstræning
Start
Aarhus
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold Nord19
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 36 - 2018
onsdag
05-09-18
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Introduktion og læge identitet
Frede Olesen
,
Rasmus Aksel Nørøxe
torsdag
06-09-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Øjensygdomme
Toke Bek
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Øre-, næse- og halssygdomme
Jonas Peter Holm
,
Rasmus Aksel Nørøxe
Uge 38 - 2018
onsdag
19-09-18
9:00-11:00
Byg. 1150-016, AU
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Jacob Laurberg
,
11:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Anna V. Lunde
,
Jacob Laurberg
Uge 39 - 2018
onsdag
26-09-18
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
torsdag
27-09-18
9:00-15:00
MidtSim, Incuba Science Park Skejby
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Tore Karsø
,
Karen Caroline Goss
,
Kresten Keller
Uge 43 - 2018
onsdag
24-10-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Jette Dam-Hansen
,
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Samfunds- og arbejdsmedicin
Gitte Laue Petersen
,
Alexandra Golabek Christiansen
torsdag
25-10-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Dermatologi (hudsygdomme)
Karen Bang
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Allergiske lidelser og astma
Runa Hyldgaard Poulsen
Uge 47 - 2018
torsdag
22-11-18
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Bo Christensen
,
Signe Gjedde Brøndt
fredag
23-11-18
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Svangreomsorg
Lone Storgaard
Maria Boas
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Sexologi
Lucia Pop
Uge 50 - 2018
onsdag
12-12-18
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Supervision af konsultation
Mads Christiansen
,
Lene Skovmose
,
Birgitte Høyer-Carstensen
Uge 21 - 2019
onsdag
22-05-19
9:00-11:45
Byg 1150-016, AU
Rejseprofylakse
Mads R. Buhl
,
12:15-15:00
Byg 1150-016, AU
Screening
Frede Olesen
,
Berit Andersen
Uge 48 - 2019
fredag
29-11-19
9:00-11:45
Byg 1150-016, AU
Misbrug
Jens Vilstrup Tomsen
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Etik
Peter Rossel
Uge 36 - 2020
fredag
04-09-20
9:00-11:45
ZOOM UNDERVISNING
Urinvejslidelser
Frank Schmidt
,
12:15-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Rationel medicinering
Peter Stokvad
,
Jakob Nørgaard Henriksen
Uge 50 - 2020
fredag
11-12-20
9:00-15:00
ER AFHOLDT DEN 21.10.20
Gynækologi i almen praksis
Uge 16 - 2021
mandag
19-04-21
9:00-11:45
ZOOM UNDERVISNING
Etniske grupper
Birthe Valbjørn
Ea Bøhm Jepsen
12:15-15:00
ZOOM UNDERVISNING
Lægevagt
Søren Svenningsen
Uge 09 - 2022
mandag
28-02-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Børn i praksis, herunder neurologi
Flemming E. Vejlgård
,
Jesper V. Bjerre
tirsdag
01-03-22
9:00-11:45
Byg. 1150-016, AU
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Peter Vestergaard Rasmussen
,
Cathrine Dyrskov
12:15-15:00
Byg. 1150-016, AU
Børn og unge psykiatri, det truede barn
Cathrine Dyrskov
,
Susanne Møller
Uge 12 - 2022
onsdag
23-03-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Palliation og den terminale patient
Anna Weibull
,
Trine Brogaard
torsdag
24-03-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
Rikke Pilegaard Hansen
,
Peter Hjertholm
Uge 24 - 2022
tirsdag
14-06-22
8:30-15:30
Ole Worms Allé 2, Bygning 1150, 8000 Aarhus C
Praksiskøb
Bruno Melgaard Jensen
,
Mette Neve
,
Troels Løvschall
,
Anders Brøndt
onsdag
15-06-22
8:30-15:30
Byg. 1150-115 - på 1. salen i bygningen
Den gamle patient, inkl. medicinering
Anne Søndergaard
,
Mikkel Erik Juul Jensen
torsdag
16-06-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kronikere og multisygdom i almen praksis
Jette Kolding
,
Anders Prior
Uge 34 - 2022
mandag
22-08-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Psykiatri i almen praksis
Charlotte Freund
,
Kristine Ravn
,
Kaj Sparle
torsdag
25-08-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Tab, traumer og samspilsproblemer
Mai-Britt Guldin
Uge 39 - 2022
mandag
26-09-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kommunikation og funktionelle tilstande
Carsten Krogh Jørgensen
,
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Lise Kirstine Gormsen
tirsdag
27-09-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
Carsten Krogh Jørgensen
,
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Lise Kirstine Gormsen
Uge 43 - 2022
torsdag
27-10-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Praksisledelse
Anders Vestergaard Rasmussen
fredag
28-10-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Lægelig udvikling
Kasper Poulsen
Uge 44 - 2022
mandag
31-10-22
9:00-15:00
Byg. 1150-016, AU
Kommunikation, opfølgning
Carsten Krogh Jørgensen
,
Line Kirkeby
,
Annette Engsig
,
Lise Kirstine Gormsen
Uge 02 - 2023
mandag
09-01-23
9:00-15:00
AFLYST
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign