Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Start
Kursusprogram
Kursusprogram for hold ØST36
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 45 - 2022
tirsdag
08-11-22
8:30-11:30
33-0-13
Introduktion - lægerollen
Martin Ryt-Hansen
,
12:30-15:30
33-0-13
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
Bo Gerdes
,
Peter Hartmann
onsdag
09-11-22
8:30-11:30
33-0-13
Øjensygdomme
Simon von Spreckelsen
Kim Sønderup
12:30-15:30
33-0-13
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Esben Hall-Andersen
Uge 47 - 2022
tirsdag
22-11-22
8:30-11:30
33-0-13
Lægevagt
Thomas Hannibal
12:30-15:30
33-0-13
Svangreomsorg
Ruth Kirk Ertmann
onsdag
23-11-22
8:30-11:30
33-0-13
Øre-, næse- og halssygdomme
Henrik Orkild
Anne Sommerfeldt Jeppesen
12:30-15:30
33-0-13
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Thomas Hannibal
Uge 49 - 2022
tirsdag
06-12-22
8:30-11:30
33-0-13
Allergiske lidelser og astma
Niels Christoffer Wibholm
,
12:30-15:30
33-0-13
Hudsygdomme
Anne Danielsen
,
John Rosenberg
onsdag
07-12-22
8:30-11:30
33-0-13
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Line Johansen Fahmy
Anders Erreboe
12:30-15:30
33-0-13
Samfunds- og arbejdsmedicin
Trine Rønde Kristensen
Uge 01 - 2023
torsdag
05-01-23
8:30-11:30
33-0-23
Den motiverende samtale
Anders Beich
,
12:30-15:30
33-0-23
Risikovurdering og profylakse
Nanna Emilie Overgaard
,
Michele Saldo
Uge 02 - 2023
torsdag
12-01-23
8:30-15:30
33-0-23 & 33-0-13
Bevægeapparatet
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
fredag
13-01-23
8:30-11:30
33-0-13
Reumatologiske lidelser
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
12:30-15:30
33-0-13
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
Uge 04 - 2023
tirsdag
24-01-23
8:30-15:30
33-0-23
Supervision af konsultation
Jette Malinovsky
,
Trine Boiesen
,
Carsten Albers
Uge 23 - 2023
mandag
05-06-23
8:30-11:30
33-0-13
Rejseprofylakse
Søs Holten
12:30-15:30
33-0-13
Screening
John Brandt Brodersen
Uge 48 - 2023
fredag
01-12-23
8:30-11:30
33-0-13
Etniske grupper
Nadja Elgin
,
12:30-15:30
33-0-13
Diagnose og overdiagnosticering
Niels Saxtrup
,
Maria Krüger
Uge 22 - 2024
onsdag
29-05-24
8:30-11:30
33-0-13
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Andreas Frank Jørgensen
12:30-15:30
33-0-13
Etik
Niels Saxtrup
Uge 47 - 2024
mandag
18-11-24
8:30-11:30
33-0-13
Rationel medicinering
Nikolaj Askjær
,
12:30-15:30
33-0-13
Urinvejslidelser
Peter Høyerup
,
Mark Lee Larsen
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign