Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Start
Kursusprogram
Kursusprogram for hold ØST44
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 45 - 2024
tirsdag
05-11-24
8:30-11:30
33-0-23
Introduktion - lægerollen
Martin Ryt-Hansen
,
12:30-15:30
33-0-23
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
Bo Gerdes
,
Peter Hartmann
onsdag
06-11-24
8:30-11:30
33-0-23
Øjensygdomme
Simon von Spreckelsen
Kim Sønderup
12:30-15:30
33-0-23
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Martin Bjerregaard Christensen
Uge 47 - 2024
tirsdag
19-11-24
8:30-11:30
33-0-13
Basal ledelse og samarbejde
Søren Brynald
Maja Stegeager Kaltoft
12:30-15:30
33-0-13
Svangreomsorg
Ruth Kirk Ertmann
Uge 49 - 2024
tirsdag
03-12-24
8:30-11:30
33-0-13
Allergiske lidelser og astma
Nicolai Aarup Obling
,
Niels Christoffer Wibholm
12:30-15:30
33-0-13
Hudsygdomme
Anne Danielsen
,
John Rosenberg
onsdag
04-12-24
8:30-11:30
33-0-13
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Line Johansen Fahmy
12:30-15:30
33-0-13
Samfunds- og arbejdsmedicin
Trine Rønde Kristensen
Uge 50 - 2024
onsdag
11-12-24
8:30-11:30
33-0-13
Øre-, næse- og halssygdomme
Henrik Orkild
,
Anne Sommerfeldt Jeppesen
12:30-15:30
33-0-13
Lægevagt
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Ayaz Asad Choughti
Uge 02 - 2025
torsdag
09-01-25
8:30-11:30
33-0-13 & 33-0-23
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
12:30-15:30
33-0-13 & 33-0-23
Reumatologiske lidelser
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
fredag
10-01-25
8:30-15:30
33-0-13 & 33-0-23
Bevægeapparatet
Charlotte Høgsted Voglhofer
,
Signe Jensen
,
Morten Rossen-Jørgensen
Uge 04 - 2025
mandag
20-01-25
8:30-15:30
33-0-13
Supervision af konsultation
Jan-Helge Larsen
,
Jette Malinovsky
,
Trine Boiesen
,
Carsten Albers
,
Torsten Bjerre Fuglsang
tirsdag
21-01-25
8:30-11:30
33-0-13
Den motiverende samtale
Anders Beich
,
12:30-15:30
33-0-13
Risikovurdering og profylakse
Nanna Emilie Overgaard
,
Michele Saldo
Uge 23 - 2025
mandag
02-06-25
8:30-11:30
33-0-23
Rejseprofylakse
Søs Holten
12:30-15:30
33-0-23
Screening
John Brandt Brodersen
Uge 49 - 2025
fredag
05-12-25
8:30-11:30
33-0-23
Etniske grupper
Nadja Elgin
,
12:30-15:30
33-0-23
Diagnose og overdiagnosticering
Niels Saxtrup
,
Maria Krüger
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign