Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Odense
Specialeuddannelsen i Odense
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Forskningstræning
Start
Odense
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold SYD2019-1
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 10 - 2019
mandag
04-03-19
9:00-11:45
4.48
Introduktion - lægerollen
Anne-Mette Rotwitt
12:15-15:00
4.48
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
Niels Kristian Kjær
tirsdag
05-03-19
9:00-11:45
4,48
Svangreomsorg
Anne-Mette Rotwitt
Winnie Hjermind
12:15-15:00
4,48
Lægevagt
Lasse Juel Andersen
Uge 11 - 2019
mandag
11-03-19
9:00-11:45
4,48 WP9B 3. sal
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Mireille Lacroix
11:00-15:00
4,48 WP9B 3. sal
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Inger Ahnfeldt-Mollerup
tirsdag
12-03-19
9:00-11:45
4,48 3.sal WP9B
Øre-, næse- og halssygdomme
Lars Gosvig
12:15-15:00
4,48 3.sal WP9B
Øjensygdomme
Rune Rask
Uge 14 - 2019
onsdag
03-04-19
9:00-11:45
4,48 WP9B 3. sal
Allergiske lidelser
Morten Thomsen
12:15-15:00
4,48 3. sal WP9B
Hudsygdomme
Rune Lindberg
Uge 19 - 2019
tirsdag
07-05-19
9:00-15:00
4,48 3.sal WP9B
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Charlotte Harmsen
onsdag
08-05-19
9:00-15:00
4,48
Supervision af konsultation
Carl Brandt
,
Merethe Kirstine Andersen
Uge 21 - 2019
tirsdag
21-05-19
9:00-15:00
4,48 3.sal WP9B
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
Lasse Juel Andersen
,
Niels Wedderkopp
,
Peter Toftedal
onsdag
22-05-19
9:00-15:00
4,48 3.sal WP9B
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Lasse Juel Andersen
,
Hans Christian Horn
,
Claudia Franz
Uge 22 - 2019
mandag
27-05-19
9:00-11:45
4,48 3.sal WP9B
Samfunds- og arbejdsmedicin
Gert Frank Thomsen
Karen Marie Jørgensen
12:15-15:00
4,48 3.sal WP9B
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Niels Abildtrup
Uge 36 - 2019
onsdag
04-09-19
9:00-11:45
4,48
Screening
Jens Søndergaard
12:15-15:00
4,48
Rejseprofylakse
Erik Hein
Uge 34 - 2020
torsdag
20-08-20
9:00-11:45
KURSET er FLYTTET til ODIN HAVNEPARK Mødecenter FabrikkenLUMBYVEJ 17F, 5000 Odennse C
Misbrug
Inge Birkemose
Anette Søgaard Nielsen
12:15-15:00
KURSET er FLYTTET til ODIN HAVNEPARK Mødecenter FabrikkenLUMBYVEJ 17F, 5000 Odennse C
Etik
Jon Eik Zwisler
Uge 41 - 2020
tirsdag
06-10-20
9:00-11:45
NB! flytning af lokale NYT STED ODIN HAVNEPARK Lumbyvej 17 F, 5000 Odense C (mail er udsendt 28. september 2020)
Rationel medicinering
Palle Mark Christensen
,
12:15-15:00
NB! flytning af lokale NYT STED ODIN HAVNEPARK Lumbyvej 17 F, 5000 Odense C (mail er udsendt 28. september 2020)
Urologi
Erik Holk
,
Margrethe Andersen
Uge 11 - 2021
torsdag
18-03-21
9:00-15:00
ZOOMkursus mail udsendt 8. marts 2021med link
Gynækologi i almen praksis, mamma
Torben Munk
,
Jacob Eiersted
Uge 36 - 2022
onsdag
07-09-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Psykiatri i almen praksis
Karen Stevns
Uge 40 - 2022
tirsdag
04-10-22
9:00-11:45
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Børn og unge psykiatri, det truede barn
Anne-Mette Rotwitt
Morten Ørnstrup
12:15-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
Unni Elmer Jeppesen
torsdag
06-10-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Den gamle patient, inkl. medicinering
Ane Jørgensen
,
Lisbeth Fredholm
Uge 43 - 2022
mandag
24-10-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Børn i praksis, herunder neurologi
Ane Jørgensen
,
Anne-Mette Walsted
,
Line Carøe Sørensen
onsdag
26-10-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Kommunikation og funktionelle tilstande
Marianne Rosendal
,
Morten Jakobsen
,
Klaus Hansen
,
Andreas Schröder
torsdag
27-10-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
Marianne Rosendal
,
Morten Jakobsen
,
Klaus Hansen
,
Andreas Schröder
Uge 48 - 2022
mandag
28-11-22
9:00-11:45
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Samspilsproblemer og terapiformer
Mai-Britt Guldin
12:15-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Tab/traumer/krise/sorg
Mai-Britt Guldin
onsdag
30-11-22
9:00-11:45
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Sexologi
Jesper Bay-Hansen
12:15-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Etniske grupper
Daniel Rotenberg
Uge 49 - 2022
tirsdag
06-12-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Kommunikation, opfølgning
Marianne Rosendal
,
Morten Jakobsen
,
Klaus Hansen
,
Andreas Schröder
Uge 50 - 2022
torsdag
15-12-22
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
Hans Peter Henriksen
,
Mikael Frederiksen
Uge 03 - 2023
torsdag
19-01-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Kronikerindsatsen i praksis
Ane Jørgensen
,
Jørgen Nexøe
Uge 04 - 2023
torsdag
26-01-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Køb af praksis
Claus Thomsen
,
Henrik Norup
Uge 06 - 2023
tirsdag
07-02-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Praksisledelse
Heidi Bøgelund Frederiksen
,
Lene Vesth
Uge 10 - 2023
mandag
06-03-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Lægelig udvikling
Heidi Bøgelund Frederiksen
,
Jens Rosbach
Uge 18 - 2023
tirsdag
02-05-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Palliativ medicin og eksistentiel kommunikation
Torben Strodl Andersen
,
Niels Christian Hvidt
Uge 23 - 2023
tirsdag
06-06-23
9:00-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
Anne-Mette Rotwitt
,
Birgitte Ries Møller
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign