Ledelse i almen praksis 1

Kurset omhandler den daglige ledelse og organisering af almen praksis med fokus på rollen som leder, administrator og organisator.

Der arbejdes med principper for klinikkens drift, herunder planlægning af patientkontakter, arbejdstilrettelæggelse, prioritering og anvendelse af IT-værktøjer i klinisk praksis. Refleksioner over ledelsesmæssige dilemmaer og ledelsesopgaven i almen praksis med fokus på udvikling af ledelseskompetencer gennem hele hoveduddannelsen.

Undervisningen omfatter samarbejde og arbejdsfordeling mellem klinikkens faggrupper, supervision og kompetenceudvikling af personale samt kendskab til arbejdsgange og håndtering af ændringer i den daglige drift. Endvidere inddrages udvikling og implementering af kliniske instrukser, refleksion over organisationsstruktur samt rationel medicinordination, herunder kendskab til rekommendationslister og medicindatabaser.

Formål: At sikre viden om opbygning af almen praksis og kendskab til den daglige ledelse, så uddannelseslægen får fokus på ledelseskompetencer gennem hele hoveduddannelsen.

 

Inden kurset bedes du se den lille korte film sammen med din tutorlæge og medbringe en case til brug på undervisningsdagen, som I kan arbejde videre med i praksis efter kurset.

Bemærk venligst: I skal IKKE åbne eller downloade selve præsentationen inden kurset - den er lagt op så I evt. kan se på den EFTER kurset. 

 

Venlig hilsen

Ane Jørgensen

Bjarne Stech

Undervisere tilknyttet dette emne

Materiale til emnet

Du skal være logget ind for at kunne se materiale.